Haber

Erzurum’da Hz. Muhammed’e hakaret ettiği iddia edilen öğretim üyesine tepki

Erzurum’da sivil toplum kuruluşları müfredat dışına çıkarak, Hz. Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Görevlisi Uğur Kutay’a Muhammed’e hakaret içeren sözler söylediği iddiasıyla tepki gösterdi.

Öğle namazından sonra Lalapaşa Mescidi yanındaki meydana gelen Erzurum İmam Hatipliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ER-İHYA-DER) üyeleri basın açıklaması yaptı.

Grup adına açıklamayı okuyan ER-İHYA-DER Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Aydın, dernek olarak cahillere karşı maddi, manevi, hukuki ve hukuki her türlü tedbiri alacaklarını söyledi.

Aydın dedi ki:

“Bu noktada bizim tarafımız bellidir. İslam ve Peygamberimiz ebedi kırmızı çizgimizdir. Bilinmelidir ki Yüce Rabbimiz Kuran’da ‘müminler kardeştir’ buyurmuştur. Sizi kardeş olmaya ve kardeş olmaya davet ediyoruz. kız kardeşler. Dernek olarak savcılığa gidip suç duyurusunda bulunacağız. Katılmak isteyenler bireysel olarak suç duyurusunda bulunup sesimizi yükseltebilirler.”

Basın açıklamasının ardından grup üyeleri tekbir alıp dua etti.

Erzurum Sivil Toplum Platformu’ndan yapılan açıklamada Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi ve Birgün Gazetesi yazarı Uğur Kutay sert tepki gösterdi.

Hz. Peygambere ve şehadete hakaret ederek skandala yol açtıklarının belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Uğur Kutay’ı şiddetle kınıyoruz. Kendisini kaybeden bu müftü için gerekli cezanın verilmesi için yetkililere çağrıda bulunuyoruz. Bu din muhalifi hakkında derhal cezai işlem başlatılmasını ve en ağır cezanın verilmesini bekliyoruz.” Bu tür haksızlıklara hiçbir şekilde sessiz kalmayacağız, bundan sonra da sessiz kalmayacağız. TCK 216’da yer alan yaptırım kararlarının artırılması için mevzuat çalışması yapılması gerektiğini bu vesileyle bildiririz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu