Haber

İsrail, Filistin’deki Yahudi yerleşim yerlerine 7 binden fazla ev inşa etmeyi planlıyor

İsrail hükümetinin işgal altındaki Batı Şeria’nın 43 bölgesindeki yasadışı Yahudi yerleşim yerlerine 7 binden fazla ek konut inşa etmeyi planladığı belirtildi.

Yedioth Ahronoth gazetesinin konuyla ilgili haberinde, İsrail makamlarının Yargıtay’ın aldığı kararla Yahudi yerleşim yerlerinin boşaltılan kısımlarına yeni inşaatlar yapmayı planladıkları bildirildi. Bu kapsamda toplamda 43 bölgede 7 bin 43 konut yapılmasının hedeflendiği kaydedildi.

Bunun sadece Yahudi yerleşim yerlerine yeni konut birimlerinin eklenmesini içermeyeceği, Batı Şeria’nın C bölgesinin tüm bölgelerinde Yahudi yerleşimciler lehine büyük bir “stratejik genişlemeye” yol açacağı belirtildi.

Batı Şeria’daki Yahudi yerleşim birimleri

İnsan hakları örgütlerine göre, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs çevresinde yaklaşık 660.000 Yahudi yerleşimci yaşıyor. Uluslararası hukuka göre İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki inşaatları yasa dışı yerleşim olarak kabul ediliyor.

Filistin ve İsrail yönetiminin ortasında 1995 yılında imzalanan “İkinci Oslo Anlaşması” çerçevesinde işgal altındaki Batı Şeria A, B ve C bölgelerine bölünmüştü.

Yüzde 18’lik “A Bölgesi”nin idaresi idari ve güvenlik yönünden Filistin’e devredilirken, yüzde 21’lik “B Bölgesi”nin idari yönetimi Filistin’e, güvenliği İsrail’e devredildi. Yönetimi ve güvenliği İsrail’e bırakıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu