Haber

Azerbaycan’dan insani yardım taşıyan tren Türkiye’ye hareket etti

Azerbaycan halkının Kahramanmaraş’taki depremzedeler için topladığı insani yardım malzemelerini taşıyan 25 konteynerden oluşan tren Bakü’den Türkiye’ye hareket etti.

Sivil toplum kuruluşlarının (STK) Türkiye’deki depremzedeler için başlattığı yardım kampanyaları Azerbaycan’da devam ediyor.

Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, Azerbaycan Demiryolları İdare Meclisi Başkanı Rovşen Rüstemov, milletvekilleri ve vatandaşlarla Türkiye Asırlık Birlik ve Dayanışma Platformu’nun kampanyası kapsamında toplanan giysi, battaniye, kuru gıda ve hijyen malzemelerinin yüklü olduğu 25 konteynerden oluşan treni milletvekilleri ve vatandaşlar uğurladı. , Azerbaycan’da Türk işadamları tarafından kuruldu.

Büyükelçi Bağcı yaptığı konuşmada, bugünün acıları hafifletme, yükü hafifletme ve yaraları sarma zamanı olduğunu söyledi.

Acılarının büyük ancak azim ve kardeşliklerinin daha büyük olduğunu vurgulayan Bağcı, depremlerden etkilenen vatandaşların yardımına koşan kardeş Azerbaycan halkına ve Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e teşekkür etti.

Bağcı, Türkiye’ye yardım eden tüm Azerbaycan kurum ve kuruluşlarına da şükranlarını ileterek, şunları kaydetti:

“Depremde evleri yıkılan, enkaz altında kalan, sığınacak yeri olmayan bu tren, ‘Kardeşlerim üşümüş, aç, susuz ve karlar altındayken ben sıcakta oturamam’ dedi. kışın ayaz ve soğuğu.’ “Altına şilte, üstüne yorgan, sırtına mont, ayağına ayakkabı gönderen 10 milyon Azerbaycan’ın sıcacık yüreğini yansıtıyor. Bu tren Azerbaycan’dan Türkiye’ye kurulan gönül köprüsüdür.”

Türkiye’nin bu büyük acıyı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde aşacağını vurgulayan Bağcı, “Türkiye ve Azerbaycan geçmişte olduğu gibi bugün de tek yürek olmuştur. Türk milleti, kardeşi Azerbaycan’ın dostluğunu ve dayanışmasını hiçbir zaman unutmayacaktır. hüzünlü zamanlarda.” dedi.

Rustemov, trenin Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattıyla 3 günde 800 kilometre kat ederek Türkiye’ye ulaşacağını da bildirdi.

haberguzelbahce.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu