Yaşam

Muhtemelen Daha Önce Varlığını Bilmediğiniz 25 Ülke

Coğrafyayı ne kadar iyi bildiğinizi düşünüyorsunuz? Bekle çünkü bu listede var olduğunu bilmediğin birkaç yer var. Birçoğu ada ülkeleri ve bazıları alışılmışın dışında. Dalmayı, doğa yürüyüşlerini ve egzotik yerleri keşfetmeyi seviyorsanız egzotik ve bilinmeyen yirmi beş ülkeyi listelediğimiz içeriğimiz tam size göre. Okuduktan sonra gezi listenize eklemek isteyeceğiniz en az bir yer olacaktır. Haydi başlayalım!

Kaynak:https://list25.com/25-countries-you-d…

25. Tuvalu

Nüfus:11.925

Konuşulan Diller:Tuvalu dili ve İngilizce

Güney Pasifik’te, Avustralya ile Hawaii’nin ortasında, 9 küçük adadan oluşan Tuvalu ülkesini hiç duydunuz mu? Tuvalu, bu listede birinci sınıf şnorkel ve dalış noktaları sunan birçok yerden biridir. Kaplumbağalar ve tropikal balıklarla yüzebilir ve dalgıçlar için ideal bir yer olan Funafuti kutsal alanını keşfedebilirsiniz. Birden fazla Tuvalu, nüfusu binden az olan küçük köylerde yaşıyor. Bahçıvanlık, balıkçılık ve el sanatları kano bu bölgede yaygındır.

24. Butan

Nüfus:779.900

Dil:Dzongkha

Butan, Himalayaların doğu ucunda bulunan bir Budist krallığıdır. Burada Tiger’s Nest Manastırı’nı ve Gangtey Vadisi’ni ziyaret edebilirsiniz. Gangtey Vadisi, Himalayalar’ın en güzel vadilerinden biri olarak öne çıkıyor. Bhutan ayrıca canlı ve renkli şenlikleriyle, özellikle Paro ve Thimphu şenlikleriyle tanınır. Bu şenliklerde mistik dansları izlemenin toplumu aydınlatmanın anahtarı olduğuna inanılır.

23. Kiribati

Nüfus:121.388

Diller:Kiribati ve İngilizce

Pasifik Okyanusu’nun merkezinde yer alan Kiribati, dünyanın en büyük mercan adasında bulunuyor. Şnorkelli yüzme, dalış ve plajları ile ünlüdür. Bu tıpkı balık tutmak gibi ve II. Dünya Savaşı kalıntılarını incelemek için mükemmel bir yerdir.

22. Palau

Nüfus:18.174

Diller:İngilizce, Palau

Gemi enkazları ve bilinmeyen mağaralar, Palau’yu en güzel dalış ve şnorkel destinasyonlarından biri yapıyor. Ayrıca bu küçük ülkeyi yürüyüş yapmak ve keşfetmek için olağanüstü bir yer yapan birçok tepe ve çeşitli egzotik yırtıcı habitatları vardır.

21. St. Kitts ve Nevis

Nüfus:53.546

Diller:ingilizce

St. Kitts ve Nevis adından da anlaşılacağı gibi iki adadan oluşuyor. 1623’te İngilizler tarafından kolonize edilen ilk ülke oldu. 1983’e kadar bağımsızlık kazanamadılar. Eski şeker tarlaları, turistler için bilinen otel ve tatil köylerine dönüştürüldü. St. Kitts, bazen komşu Karayip adalarını görebileceğiniz Brimstone Hill Fortress Park’a ev sahipliği yapmaktadır. St. Kitts’te ayrıca bir teşhir demiryolu ve soyu tükenmiş Mt. Liamuiga Volkanı var. Tüm bunların yanı sıra St. Kitts & Nevis, yeşil vervet maymunları ve yağmur ormanlarının içinden geçen yürüyüş parkurları diyarıdır.

20. Vanuatu

Nüfus:314.464

Diller:Fransızca, Bislama, İngilizce

Vanuatu’nun Güney Pasifik Okyanusu’ndaki seksen üç adası, özellikle su altı mağaraları ve batıklarıyla bir diğer harika dalış noktası. II. Dünya Savaşı askeri gemisi SS President Coolidge de bu batıklardan biridir. Vanuatu’nun ulusal müzesi de ülkenin Melanezya kültürünü keşfetmenize yardımcı olur.

19. Seyşeller

Nüfus:99.202

Diller:Fransızca, Seyşeller Kreyolu Fransızca, İngilizce

Seyşeller, Afrika kıyılarında bir adadır. Aldabra ve Vallée de Mai olmak üzere iki Unesco sitesine ev sahipliği yapmaktadır. Vallee de Mai, bazı bilim adamları tarafından Cennet Bahçesi’nin antik bölgesi olarak kabul edilir. Aynı zamanda Morne Seyşeller Milli Parkı’na ve nefes kesen Beau Vallon ve Anse Takmaka plajlarına da ev sahipliği yapmaktadır. Dev Aldabra kaplumbağasını ve ender bulunan siyah papağanları burada bulabilirsiniz. Turizm ve balıkçılık sayesinde Seyşeller, Afrika’daki en yüksek nominal ekonomik çıktıya sahiptir.

18. Komorlar

Nüfus:888.456

Diller:Komorca, Fransızca, Arapça

Güzel kokulu bitkilerin bolluğu nedeniyle genellikle ‘parfümlü adalar’ olarak anılan Komorlar, volkanik zirvelerin fonunda yer alan hayranlık uyandıran kumsallarıyla tanınır. Bu doğa harikası ülke, Afrika’nın doğu kıyısında yer almaktadır.

17. Doğu Timor

Nüfus: 1.300.000

Diller: Portekizce ve Tetum

Bisiklete bindikten sonra balina izlemeye gitmek ister misiniz? Cevabınız evet ise, gidilecek yer Doğu Timor! Bu Güneydoğu Asya ülkesi ancak 2002’de bağımsız bir ülke oldu. Başkent dili, 400 yıllık Portekiz sömürgesini ve 24 yıllık Endonezya işgalini yansıtıyor. Yirmi yedi metre yüksekliğindeki Cristo Rei de Dios heykeli, ülkede bulunan bir başka ikonik semboldür. Bu heykel, şehrin hoşluğuna dikkat çekmek istercesine duruyor ve çevredeki körfezin net bir görüntüsünü sunuyor.

16. Lesoto

Nüfus:2.159.000

Dil:Güney Sotho, İngilizce

Güney Afrika’daki bu karayla çevrili yerleşim bölgesi, Thaba Bosiu Kültür Köyü’ne ev sahipliği yapmaktadır. Köy bir zirvede ve buradaki kalıntılar 19. yüzyıla, Birinci Kral Moshoeshoe döneminden kalma. Büyülü güçlerinin geceleri ortaya çıktığı efsanesi yerel halk arasında yaygındır.

15. Surinam

Nüfus:591.798

Dil:Flemenkçe

Yağmur ormanı ve kumlu ovayı birleştiren bir yer mi arıyorsunuz? Surinam bunun için olağanüstü bir seçimdir. Hollanda kolonyal mimarisi, şehirde keyifli yürüyüşler yapmanızı sağlar. 1885 yılında kutsanan ahşap bir katedral olan Surinam, aynı zamanda St. Peter ve Paul Bazilikası’na da ev sahipliği yapmaktadır. Surinam, Güney Amerika’nın kuzeydoğusundadır.

14. Brunei

Nüfus:441.532

Dil:Malayca

Brunei, Güney Çin Denizi’ndeki Malezya yakınlarındaki Borneo adasında yer almaktadır. Bu İslam ulusu, yirmi dokuz kubbeli görkemli Jame’asr Hassanil Bolkiah Mescidi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Plajları ve yağmur ormanları ile ünlüdür.

13. Andorra

Nüfus:77.354

Dil:Katalanca

Andorra, İspanya ve Fransa arasında bulunan bir Pireneler ülkesidir. Andorra, kayak merkezleri ve gümrüksüz alışverişiyle ünlüdür. Andorra’nın başkenti La Vella, butiklerden ve kuyumculardan alışveriş yapmak için harika bir yerdir.

12. Cibuti

Nüfus:1.002.000

Diller:Fransızca, Arapça

Hiç balina köpekbalıklarıyla yüzmek istediniz mi? Cibuti’yi hala istiyorsanız gezi listenize eklemeyi unutmayın. Bir yarımada olan Afrika Boynuzu’nda bulunan Cibuti, denizden on kat daha tuzlu olan Assal Gölü’ne ev sahipliği yapıyor. Ayrıca görülmeye değer, yaklaşık 160 fit yüksekliğinde, buhar püskürten kireçtaşı bacalarıyla noktalı bir plato olan Abbe Gölü’dür. Cibuti’deyseniz, halka açık havaalanlarının, askeri tesislerin veya kamu binalarının fotoğraflarını çekmenin yasa dışı olduğunu unutmayın!

11. Esvatini

Nüfus:1.172.000

Diller:Svahili ve İngilizce

Esvatini, Güney Afrika’da denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Dünyadaki son mutlak monarşilerden biri olmakla birlikte, Afrika’daki son mutlak monarşidir. Sorumluluğu teşvik ederken ve ekonomiyi canlandırırken sanat, müzik ve yaratıcılığı kutlayan dünyaca ünlü bir festival olan Mountain Bushfire Fest’e ev sahipliği yapıyor. Esvatini ayrıca aslanları, leoparları, gergedanları, filleri ve bufaloları görecek kadar şanslı olabileceğiniz “Big 5” adlı bir safari deneyimi sunuyor.

10. Solomon Adaları

Nüfus:703.995.

Dil:ingilizce

Büyük II. İkinci Dünya Savaşı meraklısıysanız, kaçırmak istemeyeceğiniz yerlerden biri de Solomon Adaları. Birkaç tarihi savaş alanına ev sahipliği yapan Guadalcanal adası, adadan kalma eserler ve el işleri satan hareketli bir pazara sahiptir. Bu takımadada, adını yenilen düşmanlarının kafasını döşeyen savaşçılardan alan Kafatası Adası ve bir kaplıca ve aktif bir volkanın bulunduğu Savo Adası da dahil olmak üzere toplam dokuz yüz doksan iki ada vardır. Dalışla ilgileniyorsanız, bu adanın sularında traktörler, cipler ve buldozerler üzerinde kabuk bağlamış mercan kayalıklarını da görebileceksiniz.

9. Togo

Nüfus:106, 759

Diller:Tongaca ve İngilizce

Togo’nun yüz yetmiş adasının çoğu terk edilmiş durumda. Tongatapu’nun merkezi adası, güzel lagünlerin keyfini çıkarmak ve etkileyici kireçtaşı kayalıklarını görmek için mükemmel bir yerdir. Togo, kava içme töreniyle de tanınır. Biber bitkisinin kökünden yapılan Kava, rahatlama ve esenlik duyguları uyandırır. Gitmek; Plajların, mercan resiflerinin ve yağmur ormanlarının tadını çıkarmak için en keyifli gezi noktalarından biridir.

8. Yeni Kaledonya

Nüfus:272.620

Dil:Fransızca

Dalgıçlar için bir başka mükemmel yer olan Güney Pasifik’teki Yeni Kaledonya, büyük bir set resifi olan Grand Terre ile çevrilidir. Yeni Kaledonya’da ayrıca Unesco tarafından dünya mirası alanı ilan edilen dokuz bin millik bir lagün vardır. Görüntü de çok çeşitlidir. Burada kır ovaları, tropik dağlar, plajlar, hareketli şehir hayatı ve çöller bulabilirsiniz.

7. Mauritius

Nüfus:1.270.000

Dil:ingilizce

Mauritius, Hint Okyanusu’nda Doğu Afrika kıyılarında bulunan bir ada ülkesidir. Burada birçok farklı yürüyüş rotasıyla karşılaşabilirsiniz; şelaleler, yağmur ormanları ve vahşi yırtıcı yaşam alanları. Ayrıca bir hipodrom ve botanik bahçesi de dikkat çeken noktaları arasındadır. Ülkenin bir diğer dikkat çekici yanı ise, helikopter tipindeyken yukarıdan görmek için mükemmel olan bir su altı şelalesi illüzyonu! Ayrıca 2017 yılında bu adanın altında kayıp bir kıta keşfedildi.

6. Grenada

Nüfus:113.015

Dil:ingilizce

Küçük hindistan cevizi tarlaları nedeniyle “baharat adası” olarak bilinen Karayip adası Grenada, ekvatorun sekiz yüz mil yukarısında yer alır. Batı yarım küredeki en küçük bağımsız ülkelerden biridir. Yürüyüş imkanları, Seven Sisters Falls gibi nefes kesen şelaleleri ve güzel plajlarıyla tanınır. Özellikle çikolata severler için Grenada’da üç çeşit kakao çekirdeği bulunur. Çikolatası, uluslararası kakao organizasyonundan “ince lezzet” unvanına layık görülmüştür.

5. Benin

Nüfus:12.450.000

Dil:Fransızca

Batı Afrika’da bulunan Benin, Pendjari Ulusal Parkı’na ev sahipliği yapmaktadır. Bu park, Batı Afrika aslanı görmek için en iyi yerlerden biri olarak biliniyor. Benin aynı zamanda Voodoo dininin doğum yeridir. İnsan kafatasları üzerine monte edilmiş bir tahtın bulunduğu bir kraliyet sarayı müzesi de bulunmaktadır. Burya’ya seyahat etmeyi düşünüyorsanız, Benin’deki bazı yerlerin adam kaçırma ve terörizm için üçüncü seviye seyahat uyarısı olduğunu bilmelisiniz. Bu yüzden gitmeden önce araştırmanızı yaptığınızdan emin olun.

4. Burkina Faso

Nüfus:21.500.000

Dil:Fransızca

Batı Afrika ülkesi Burkina Faso, her Ekim ayında düzenlenen Uluslararası Hip Hop Kültür Festivali (Waga Hip Festivali) dahil olmak üzere, güçlü müzik ortamı ve canlı şenlikleriyle tanınır. Ancak şiddetli kabahatler ve terör saldırıları uyarıları olduğu için Burkina Faso ziyaretinizi şimdilik erteleyebilirsiniz.

3. Yeni

Nüfus:1.620

Diller:Niue ve İngilizce

Güney Pasifik ülkesi Niue, en büyük yüksek mercan resiflerinden birine sahiptir. Burada bol miktarda balık tutma, dalış ve şnorkelli yüzme deneyimi yaşayabilirsiniz. Temmuz ve Ekim ortasında göçmen balinaları görecek kadar şanslı bile olabilirsiniz! Kaya havuzları veya ‘avaiki mağarası’ ve Togo ve Vaikona Kayalıkları’na giden fosilleşmiş mercan ormanlarının içinden geçen Huvalu Orman Savunma Alanı da görülmeye değerdir.

2. São Tomé ve Principe

Nüfus:223.364

Dil:Portekizce

São Tomé ve Príncipe, ekvatora yakın Afrika adalarıdır. Yosunla kaplı ve yılanlara ev sahipliği yapan büyük sönmüş volkanlara tırmanmaktan çekinmeyen dağcılar için idealdir. Adanın şu anda pek bir altyapısı olmasa da beyaz kumlu plajları ve berrak suları bu adaları turistler için cazip kılıyor. Ekoturizm meraklısıysanız, vahşi ormanları, yedi yüz bitki çeşidi ve şelaleleriyle São Tomé ve Príncipe mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Adalardaki kahve tarlalarından en az birini ziyaret etmek de yaygın bir tavsiyedir. Sarı humma aşınızı yaptırdığınız ve sıtmaya karşı önlem aldığınız sürece buraya seyahat etmek çok inandırıcı.

1. Dominika

Nüfus:72.172

Dil:ingilizce

Hayır, doğru okudunuz, burası Dominik Cumhuriyeti değil – Dominika. Resmi olarak Dominika Topluluğu olarak bilinen Morne Trois Pitons Ulusal Parkı; Volkanik olarak ısıtılan, buharı tüten kaynayan göle ve altmış beş metre yüksekliğindeki Trafalgar Şelalelerine ev sahipliği yapmaktadır. Dağlık ülke harika plajlardan nasibini alıyor. Burada siyah, kahverengi ve gümüş renklerde kumlar bulabilirsiniz. Etrafında uzanmak için en temiz yer olmasa bile, yeni maceralar denemek için harika bir yer.

Peki, bu ülkelerden birini hiç duydunuz mu? Listemizde olmayan, daha az bilinen başka bir ülke biliyor musunuz? Yorumlarda buluşalım!

araban-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu