Haber

Kahramanmaraş’taki depremin merkez üssü Pazarcık’ta arama kurtarma çalışmaları tamamlandı

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 9 saat ortasında meydana gelen depremlerden 10 il etkilendi.

Depremlerin ardından başlatılan arama kurtarma çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Pazarcık’ta tamamlanan çalışma

Şanlıurfa ve Kilis’in ardından depremin merkez üssü Pazarcık’ta da çalışmalar tamamlandı.

Şehirdeki ekipler de diğer illere yönlendirildi.

872 enkaza 582 arama kurtarma görevlisi müdahale etti

Pazarcık’ta koordinatör vali olarak atanan Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, Kaymakamlık bahçesinde yaptığı açıklamada, ilçede meydana gelen 872 enkaza 582 arama kurtarma çalışanının müdahale ettiğini söyledi.

Tekbıyıkoğlu, çok ağır bir çalışmanın yürütüldüğünü belirterek, şunları söyledi:

Prestiji ile artık batıklarımızda arama kurtarma çalışmalarımızı sonlandırmış bulunmaktayız. Bu, işimizin burada bittiği anlamına gelmez. Arama kurtarma çalışmalarımızı yeni tamamladık. 872 enkazdan canlı tespit edilen tüm batıklara müdahale ederek 41 vatandaşımızı canlı kurtardık. Bu afette 379 vatandaşımız yaralandı. Maalesef bu büyük felakette 413 vatandaşımızı kaybettik.

Tekbıyıkoğlu, felakette yakınlarını kaybedenlere, millete başsağlığı diledi. “Acil şifalar”dileklerini iletti.

“Yaklaşık 25 bin kişiye günlük sıcak yemek veriyoruz”

Tekbıyıkoğlu, arama kurtarma çalışmalarının ardından vatandaşların barınma ve sosyal yardım ihtiyaçları için çalışmalara devam ettiklerini söyledi. “Şu an itibariyle ilçemizde 2 bin çadır kurduk. 8 çadırkent oluşturduk. Yaklaşık 25 bin kişiye günlük sıcak yemek ulaştırıyoruz. Pazarcık’ın 74 kırsal mahallesi, 10 merkez ilçesi ve 74 bağlı ilçesi var. tüm mahallelerimiz, kırsal mahallelerimiz ve bağlı kuruluşlarımız yani sosyal yardım, gıda, hijyen ve giyim eşyalarını hepsine ulaştırdık.”söz konusu.

“Çok sayıda yaralıyı hastanelerimize getirdik”

Tekbıyıkoğlu, bölgedeki coğrafi şartların oldukça sıkıntılı olduğunu söyledi. “Hareketlerimizin bir kısmını Türk Silahlı Kuvvetleri ve jandarma desteğiyle helikopterlerle gerçekleştirdik. Kaymakamlık arkadaşlarımız, sağlık personelimiz ve erzaklarımızla birlikte kar yağışlı ve yağışlı yerlere sevk edildi. yollar kapandı, bu yardımları dağıtmak, oradaki yaralıları tekrar helikopterlere bindirip hastanelere göndermek için yaralıları hastanelerimize getirdik.’ sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu