Haber

İzmir’de Yaşayan Ukraynalılar Savaşta Hayatını Kaybedenleri Anıyor

KARİM UĞUR

İzmir Ukraynalılar Derneği, Rusya-Ukrayna savaşının birinci yıl dönümünde savaşta hayatını kaybedenler için bir anma etkinliği düzenledi. Ukrayna vatandaşları törende gözyaşlarını tutamadı.

İzmir Ukraynalılar Derneği üyeleri, Rusya-Ukrayna savaşının birinci yıl dönümü nedeniyle bugün Gündoğdu Meydanı’nda bir araya gelerek savaşta hayatını kaybedenleri andı. Ukrayna İstiklal Marşı ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, savaşta hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

“Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı devam ediyor” yazılı pankart açan Ukraynalılar, ülkelerinin bayraklarını taşıdı. Anma etkinliğinde gözyaşlarını tutamayan Ukraynalılar, savaşta hayatını kaybedenlerin anısına pankartın önüne elektronik mum, çiçek ve oyuncak bıraktı.

“ZAFER UKRAYNA OLACAK”

Ukraynalılar adına açıklamayı İzmir Ukraynalılar Derneği Başkanı Olena Özbek yaptı. 24 Şubat’ın savaş öncesi ve sonrası olarak hayatlarını ikiye böldüğünü ifade eden Özbek, “Bir yıl boyunca binlerce düşman askeri, sivil ve çocuk öldürüldü, işkence gördü. En kötü ihtimalle Ukraynaca konuşanları ve Ukraynaca konuşanları tedavi etti. ülkesini delice sevmiş.Özgür yaşamayı seven bir halk tarafından yapılmış.Yıkılan şehirlerin zevklerinden kaçmak için yıkılmış.Ukrayna’yı bombalamış, tarlaların ve ormanların tatlılığından nefret ederek çalışkan Ukraynalıya sevgi beslemiş. Ukrayna’yı bombaladı.Ukrayna halkını yok etmek istedi.Ama hiçbir düşman bir Ukraynalının özgür ruhunu füzelerle öldüremez.Yaralarımız derin ve acı verici ama dayanacağız.Zafer kazanacağız. Özgürlük ve gerçek kazanacak. Hayat kazanacak. Zafer Ukrayna’nın olacaktır” dedi.

haber-cavdir.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu