Haber

İstanbul’da yapımı tamamlanan Dudullu-Bostancı Metro Hattı törenle hizmete açıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yapımı tamamlanan Dudullu-Bostancı Metro Hattı’nın açılışı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katıldığı törenle gerçekleştirildi. .

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, metronun Bostancı durağında düzenlenen açılış töreninde yaptığı konuşmada, bu ülkenin ihtiyacı olan en değerli şeyin adalet olduğunu ve çabasının odağının adalet olması gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, adaletin gerçekleşmesi için ülke içinde siyasi görüş ayrılıkları aramadan yaşadıkları tüm coğrafyalarda adalet için birlikte çalışmaları gerektiğini, aksi takdirde insanlığın kaybedileceğini belirtti. Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Siyasi olarak halkın oyuyla seçilmiş, iktidara gelip kendi beldesine hizmet etmişse, o kişinin hakkını elinden alacak güç, ona o yetkiyi veren güçtür. İstanbul karşı çıkmak zorundayız görüşümüz inancımız kimliğimiz ne olursa olsun birlikte mücadele etmek zorundayız onun için diyoruz ki Ekrem İmamoğlu’nun saçını bile teslim etmeyeceğiz bu yola girerlerse yolu açarlar cehennemin kapıları. bu kadar sert, bu kadar net, bu kadar erkekçe söylüyorum.”

Bu ülkenin kolay kurulmadığına işaret eden Kılıçdaroğlu, verdikleri mücadelenin bir hak mücadelesi olduğunu belirterek, “Geldikleri gibi gidecekler. Gitmekle kalmayacaklar, Allah nasip ederse emekli edeceğiz, sahadan sileceğiz. Siyasi arena.” dedim.

İstanbul halkına hizmetin Türkiye’ye ve dünyaya hizmet olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu konularda yetkiyi veren İstanbul halkı da, yetkiyi alacak olan İstanbul halkı da Ekrem Bey’in yaptığı hizmeti hazmedemezler. Bundan kimsenin endişesi olmasın. Ve bu görevi birlikte yapacağız. Hiç endişelenme. Hak için, hukuk için, adalet için hep birlikte mücadele edeceğiz. Ya bu ülkeye adaleti getireceğiz ya da adaleti getireceğiz.”

Akşener: “Vallahi gitmeyeceksin”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun açılışlara ve hizmetlere ‘acıdığı’ için yasaklandığını savundu. Akşener, İmamoğlu’nun 13 bin 500 oy farkla kazandığı seçimin iptal edildiğini belirterek, “Seçimi iptal ettiler. Sonra ne oldu? Kadını, erkeği, genci, siyasi görüşü ne olursa olsun güzel İstanbullu’m. bir ihtiyar, 23 Haziran’da 805 bin oyla yeniden seçildi.Bakın şimdi, bakın aptallığa,aptallığa… Seçilmiş bir belediye başkanının yetkilerinin arasındaki farkı anlamayan aptallara bakın. 13.500 oyla belediye başkanı 805 bin oyla seçilmiş belediye başkanı ondan sonra aptala aptal denilince kızarlar hadi benim dokunulmazlığım yok ben de aptal dedim bekleyeceğiz abi ” dedim.

Akşener şöyle devam etti:

“Bir İstanbullu olarak, oy vermiş bir insan olarak söylüyorum ki İmamoğlu’nu verirsek, bu haksız ve hukuksuz karara karşı çıkmazsak, işin önüne geçmek için her türlü hukuksuzluğu, hukuksuzluğu yapanların karşısında durursak. Bu hizmetlere duyulan öfkenin bir sonucu olarak bu belediye başkanlarının, biz dik duramıyorsak vay halimize, vay hepimize.”

Meral Akşener, İstanbul’da 100 bin haneye süt verildiğini, 400 bin aileye yardım yapıldığını, diğer belediyelerde de bu hizmetlerin verildiğini ancak yüksek sesle duyurulmadığını, resmi olarak kimsenin bilmediği kartların belediyelere verildiğini kaydetti. Vatandaşlar belediyeler tarafından

İmamoğlu’nun bu hizmetleri yaptığı için “gümbürtüye düştüğünü” öne süren Akşener, “Ama gitmeyeceksin. Gitmeyeceksin, ağızdan ağıza gitmeyeceksin, ağızdan ağza gitmeyeceksin. Bu yer arkanda buradaki siyasetçiler arkanda Altılı masanın tamamı arkanda çünkü seni verirsek Muhittin Böcek de veririz, verirsek Ankara’yı veririz, verirsek Ankara’yı veririz. Siz verin, biz de onlara Türkiye’nin geleceğini vereceğiz.İnşallah.” dedi.

Davutoğlu: “Cumhuriyetimizi altı sofralık demokrasiyle taçlandıracağız”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul’a hizmetin sadece bir millete, İstanbul halkına değil, insanlığa hizmet olduğunu söyleyerek şehrin tarihi değerine dikkat çekti.

Bostancı-Dudullu Metrosu’nun açılmasının sadece metro açılması değil bir zihniyet sorunu olduğunu ifade eden Davutoğlu, şehrin sarsıntı ve yoğun trafik sorunuyla karşı karşıya olduğunu, metro üretimine hız verilmesinin İstanbul’da değerli olduğunu söyledi. Bu sorunlarla ilgilenmek ve şehrin geleceğini planlamak.

Altılı masa genel liderler toplantısına da değinen Davutoğlu, “Dün değerli genel liderlerle bir odada yaklaşık 10 saat baş başaydık ama Türkiye’nin sorunlarını ele alarak geleceğe yönelik bir perspektif çizmeye çalıştık. bu vatana barışla, nezaketle, karşılıklı saygıyla ve en önemlisi bu ülkenin milletiyle ilgilenerek, ‘Altı masa çökecek, bugün çökecek, yarın çökecek’ senaryoları ürettiler. Burada senaryonuz ne derse desin milletin kaderinde altılı bir tablonun olacağını ve olmaya devam edeceğini dün gösterdik.Evet farklı siyasi partilerdeniz, farklı görüşlere sahibiz ama bir düşüncemiz var. ortak bakış açısı. Dün geçiş süreci yol haritamızı, ortak politikalar metnimizi tamamlama aşamasına geldik. Bir mimari inşa ediyoruz. “Devletimizin İstanbul Boğazı, Süleymaniye gibi estetik bir yapıya kavuşmasını istiyoruz. Bu mimarinin ana taşlarını, sütunlarını biz dokuduk.” dedi.

Güçlendirilmiş parlamenter sistemi ilan ettiklerini, temel ilke ve hedefleri paylaştıklarını, anayasal reform paketini ve seçim güvenliğini millete sunduklarını hatırlatan Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Dünkü iki kıymetli çalışmamızla şunu ortaya koyduk. Biz genel liderler, tüm kişisel hesaplarımızı, parti hesaplarımızı bir kenara bırakarak, ortak iradeyle yol haritasıyla Türkiye’nin geleceğinde demokrasiyi inşa etme kararlığındayız. İşte böyle hizmet edebiliriz.” İstanbul’u bu güzel vesileyle bir kez daha Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını demokrasi ile taçlandırmak, çok güçlü ve prestijli bir ülkeyi gelecek asırlara emanet etmek asli görevimizdir. masada milli iradenin arkasında duracağız milli iradeye karşı olanların karşısında duracağız.İşte burada söylüyoruz ipotek koyamayacaksınız ve 2023’ün barış yılı olmasına asla engel olamayacaksınız. demokrasi, altılı sofra ile Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandıracağız.”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da sadece Türkiye’yi değil, Avrupa’nın en büyük şehri İstanbul’u yöneten büyükşehir belediye başkanlarının da geçmesi gereken bir sınav olduğunu, bu güçlü sınavın aynı zamanda metro sınavı olduğunu söyledi.

Raylı sistemlerin İstanbul’un ulaşım sorunlarının en temel, en acil ve en kalıcı çözümü olduğunu ifade eden İmamoğlu, “Metro, medeniyetin ve medeni şehirlerin temel meselesidir. Maalesef dünyanın önde gelen birçok şehri İstanbul’u bu yarışta geride bıraktı. Biz de bu yüzden göreve gelir gelmez metronun yapılmasını İstanbul için bir onur ve asli hizmet sorunu olarak kabul ettik.” dedi.

Dudullu-Bostancı Metro Sınırının 14,3 kilometre uzunluğunda, 13 istasyondan oluşan ve yan unsurları nedeniyle çok boyutlu bir mega proje olduğunu anlatan İmamoğlu, proje kapsamında 869 kişilik yer altı otoparkı bulunduğunu söyledi. Bostancı istasyonunda 1692, Kozyatağı istasyonunda 1692 olmak üzere toplam 2 bin 565 araç. Bunu yaptıklarını ve kısmet olursa yaz aylarında hizmete sokacaklarını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından genel liderler, metro sınırının açılış kurdelesini keserek, İmamoğlu’nun rehberliğinde Bostancı İstasyonu’ndan Parseller İstasyonu’na kadar uzanan yeni hattı deneyimledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu