Haber

Eski İsrail başbakanı: Erdoğan’ın insan hakları konuşmalarını dinlemeyeceğiz

Eski İsrail başbakanı ve mevcut ana muhalefet lideri Yair Lapid, Yunanistan’ın kamu yayıncısı ERT’ye Hamas’la devam eden çatışmalar hakkında konuştu. Lapid, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarını da değerlendirdi.

Euractiv’in haberine göre Lapid, Erdoğan’ı Hamas’ı desteklediği için eleştirerek, “Erdoğan’ın insan haklarına ilişkin konuşmalarını ve talimatlarını dinlemeyeceğiz. Türkiye’nin masum insanları katleden bir terör örgütü olan Hamas’ın yanında yer alması utanç verici ve elbette ki” dedi. bu İsrail açısından bir utançtır ve “Bu aynı zamanda Türkiye arasında düzeltilmesi uzun zaman alacak bir kriz de yaratır” dedi.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 28 Ekim’de İstanbul’da düzenlenen mitingde yaptığı açıklamanın ardından, Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Devlet Başkanları Konseyi 10. Zirvesi’nde Gazze’deki durumu anlattı. Bugün İsrail’in Gazze’ye müdahale ettiğini belirterek 28 gündür insanlık suçu işlediğini söyledi.

Erdoğan konuyla ilgili kısaca şunları söyledi:

“Filistin’de benzeri görülmemiş bir insanlık dramı tüm dünyanın gözü önünde yaşanıyor. Hastaneler, okullar, camiler, kiliseler, mülteci kampları bombalanıyor. Masum çocuklar vahşice katlediliyor. Şahit olduklarımızı affedebilecek hiçbir kavram yok. 7 Ekim’den bu yana bu vahşeti açıklayın ya da açıklayın. Bu açık.” “Açıkçası Gazze’de tam 28 gündür insanlık suçları işleniyor. Biz Türkiye olarak bu krizin çıktığı andan itibaren ilkeli ve insani bir duruş sergiledik. Her fırsatta şunu söyledik ve söylemeye de devam ediyoruz: Sivillere yönelik eylemleri tasvip etmiyoruz. Önceliğimiz insani ateşkesin bir an önce sağlanmasıdır.” (DIŞ HABER)

mustafakemalpasa-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu