Ekonomi

Enflasyon verilerinin ardından Fed yetkilisinden faiz oranı mesajı

San Francisco Fed Lideri Mary Daly, Fed’in Temmuz ayındaki “ılımlı” enflasyona rağmen enflasyonu kontrol etmek için yapacak işleri olduğunu söyledi.

Temmuz ayı enflasyon rakamının beklentiler doğrultusunda geldiğine dikkati çeken Daly, “Zafer ilan edebileceğimiz bir veri değil. Hala yapacak çok işimiz var. “Fed enflasyonu yüzde 2 hedefine geri döndürmeye kararlı” dedi. Daly’nin bu yıl FOMC’de oy hakkı yok.

Bugün açıklanan bilgilere göre Temmuz ayında enflasyon aylık yüzde 0,2, yıllık ise yüzde 3,2 oldu. ABD Merkez Bankası, Temmuz ayında politika faizini 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50’ye yükseltti. Bu yıl vadeli işlem sözleşmelerinde ek faiz artışı fiyatlanmıyor.

Daly, bir sonraki atılımlara karar vermek için gelecekteki verilere bakacaklarını belirtti.

Fed yetkilileri, faiz artırımının devam edip etmeyeceği konusunda farklı görüşlere sahip. Philadelphia Fed Lideri Patrick Harker Salı günü yaptığı açıklamada, ekonomide sürpriz gelişmeler olmazsa faiz artırımlarının durdurulabileceğini söyledi. Fed yönetim kurulu üyesi Michelle Bowman, fiyat istikrarının sağlanması için faiz artırımlarının devam etmesi gerekebileceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu